Evet, büyük güvenlik şirketleri de bu tip veri sızıdırılması haberlerine karışabiliyor. Sonunda ne kadar güvenlik sağlanırsa sağlansın, şirketin içinde kötü niyetli bir çalışanın bulunması, kaleyi içeriden yıkabiliyor. Trend Micro'nun da başına tam olarak böyle bir şey gelmiş.

Trend Micro'da çalışmakta olan bir personel, veritabanda yer alan müşteri bilgilerini üçüncü taraflara para karşılığı satınca, işler karışmış. Müşteri isimleri ve telefon numaralarını paylaşan personel ise, olayın açığa çıkmasından sonra Trend Micro'dan kovulmuş. Ancak olayın açığa çıkması biraz zaman almış gibi görünüyor. Zira olay, paylaşılan bu bilgilerden yola çıkan kötü niyetli kişilerin dolandırmak için Trend Micro müşterilerini aradıklarında anlaşılmış.

Trend Micro temsilcileri, yaşanan olaydan dolayı üzgün olduklarını söylerken, veritabanlarında yer alan 12 milyon kişinden "yalnızca" 70 bin müşterinin etkilendiğini açıklamış. Trend Micro, ayrıca bu konuyu büyük bir hassasiyetle takip edeceklerini de iletiyor.

Elbette şirket istenmeyen bir durumla karşı karşıya. Bakalım Trend Micro güvenlirliliğini tekrar nasıl geri kazanacak...