Sony, kısa bir süre önce tanıtımını yaptığı yeni kamera sensörü 60 MP IMX686 ile yaptığı çekimleri yayınladı. Yeni sensörü ile çektiği 3 örnek fotoğrafı yayınlayan Sony, IMX686 ile bir kez daha akıllı telefon pazarının önemli oyuncusu olma düşüncesinde. Peki, bu mümkün mü?

Son dönemde Galaxy S10 bir yandan Huawei P30 Pro bir yandan, akıllı telefon pazarında mobil fotoğrafçılık konusunda önemli modeller gördük. Bir dönemin yıldız akıllı telefon üreticilerinden olan Sony ise, bir süredir bu yarışın uzağında. Son dönemde ürettiği Xperia akıllı telefonlar o kadar ilgi görmezken, Japon şirket geliştdiği yeni sensörü ile bu gidişatı değiştirmek istiyor.

60 MP IMX686'nın 2020 yılında üreticilere sunulacağını açıklayan Sony, yeni kamerası ile yapılan çekimleri de yayınladı. Fotoğraflar her ne kadar orijinal çözünürlükte olmasa da orijinal boyuttaki fotoğraflar için düşünceler, fotoğrafların çok çekici olmadığı yönünde. Sony'nin yeni sensörü ile şu an pazardaki telefonlardan çok da farklı bir sonuç elde edemediğini düşünen eleştirmenler, elbette işin renginin yazılım ile değişebileceğine yönelik de açık kapı bırakıyorlar.

Bakalım Sony IMX686 sensörünü kendi akıllı telefonlarına nasıl entegre edecek ve bu sensörü tercih edecek olan diğer akıllı telefon üreticileri nasıl bir yazılım algoritmasını kullanarak sensörü kendilerine uyarlayacak.