Samsung, şu sıralar yeni akıllı telefonu Galaxy Note 10 modellerinin satışlarını arttırmaya yönelik çalışmalarda bulunsa da, elbette gelecek telefonlarının altyapısını da hazırlıyor. Bir süredir üzerinde çalıştığı mobil işlemcisi Exynos 990'ı tanıtan Samsung, muhtemelen Galaxy S11 ve Galaxy Note 11 akıllı telefonlarında bu işlemciyi kullanacak. Peki, Exynos 990 özellikleri neler?

Exynos 990, 7nm fabrikasyon sürecine dayanıyor. Üzerinde 2 adet özelleştirilmiş çekirdek bulunduran Exynos 990, ayrıca 2 adet performans odaklı Cortex-76 çekirdeğinden ve 4 adet enerji verimliliği odaklı Cortex-A55 çekirdeğinden güç sağlıyor.

Samsung'un selef işlemcilerine kıyasla gerek CPU gerek GPU bakımından yüzde 20 daha performanslı çalıştığı iddia edilen Exynos 990, üzerinde 4 adet nöral işlem ünitesini de (NPU) barındırıyor. Bu sayede özellikle dijital işlem performansında artış yaşanmış. Öyle ki, Exynos 990'ın saniyede 10 trilyondan fazla nöral işlem gücüne sahip olduğu iddia ediliyor.

Yeni mobil işlemcisinde yapay zeka ve arttırılmış gerçeklik konularına da eğilen Samsung, Arm Mali-G77 grafik ünitesi ile birlikte yüksek grafik gücü vadederken, işlemcinin 120Hz ekran tazeleme hızı desteğiyle de oyun severler için güçlü telefonlar üretme peşinde. Böylece Galaxy S11 ve Galaxy Note 11 modellerinde oyun performansıyla Asus ROG Phone II ve Razer Phone 2 gibi akıllı telefonların oyun performansına göz kırpacak diyebiliriz.

5G konusunda da yeni Exynos Modem 5123 birimi ile mmWave spektrumunu arttırmayı hedefleyen Samsung, yeni mobil işlemcisi Exynos 990'ı bu sene seri üretime geçirecek. Güney Koreli şirketin iddiası, yıl bitmeden seri üretimi başlatmak.