Samsung akıllı telefonlarının geleceğini etkileyecek önemli bir karara imza attı. Austin Araştırma Merkezi'nde yer alan özel CPU departmanını tamamen kapatacağını açıklayan Güney Koreli şirket, bundan sonra özel CPU üretimine devam etmeyecek. Peki, bu ne anlama geliyor?

Bu, Samsung'un son olarak Exynos 990 işlemcisinde gördüğümüz Mongoose M5 gibi çekirdeklerin artık üretilmeyeceği anlamına geliyor. Bunun yerine ise Güney Koreli şirketin ARM ile iş birliğine gitmesi bekleniyor. Böylece hem maliyetleri kısacak hem de daha rekabetçi davranacak olan şirket, öte yandan grafik birimi için de AMD ile iş birliğine gidiyor.

Austin Araştırma Merkezi'ndeki 3000 kişilik üretim tesisinde özel CPU departmanında yer alan 290 kişinin işine son veren Samsung, yaptığı açıklamada bu kararın etkilediği çalışanlar için üzgün olduklarını, ancak şirket çıkarları için yapılması gereken bir hamle olduğunu söylüyor.

Bilindiği gibi Samsung akıllı telefonlarını bölgeye farklı olarak iki farklı işlemci ile satışa çıkartıyordu. Bunlardan Çin ve ABD pazarları için Snapdragon işlemciyi kullanan Samsung, Avrupa ve diğer pazarlarda da Exynos işlemcisini tercih ediyordu. Bundan sonraki sürecin ise Samsung için nasıl işleyeceğini hep beraber göreceğiz.