PlayStation 5'in çıkmasına bir süre daha var, ancak elbette yeni konsol hakkında bilgiler son hız gelmeye devam ediyor. Özellikle doğal RTX barındıracak olması ve üst seviye performans sağlayacak olmasıyla ilgi odağı olan PlayStation 5'te yer alacak DualShock patent örneklerinin ortaya çıkması, oyun severleri oldukça heyecanlandırdı.

Gelen yeni bilgilere göre konsoldan yer alacak olan DualShock, halihazırda PlayStation 4'te kullanılan DualShock'tan tasarım anlamında büyük fark yaratmıyor. Japon Patent Ofisini'nden alınan patent örneklerine göre DualShock 4'ten az farklar içeren yeni gamepad, tasarım olarak neredeyse halihazırda DualShock ile benzer görünüyor.

Patent örneklerine yakından baktığımızda,  DualShock'un ön yüzünde yer alan microUSB portun USB-C ile değiştirildiğini görmek mümkün. Öte yandan L2 ve R2 tetik tuşları da daha büyük tutulurken, navigasyon tuşları da bir miktar küçültülmüş.

Elbette her ne kadar tasarımyla benzer görünse de, yazılımsal olarak getirilecek yeniliklerle beraber yeni DualShock'ta farklı özelliklerin ortaya çıkması bekleniyor. Bunlardan biri de cihazın gelişmiş bir dokunsal geri bildirim özelliğine sahip olacağı. Elbette bunların neler olacağını, ancak PlayStation 5 çıktığında öğrenebileceğiz.

PlayStation 5'in 2020 yılında piyasaya çıkması bekleniyor.