NVIDIA bu seneye ışın izleme teknolojisine sahip ekran kartları olan RTX 2080 Ti, RTX 2080, RTX 2070 ve RTX 2060 ile damgasını vururken, oyun dünyasına da grafik konusunda yeni bir ivme kazandırdı. Daha önce de G-Sync teknolojisi ile ekran kartı ve monitör arasında fps senkronizasyonu sağlayarak ekran yırtılmalarının (screen tearing) önüne geçen NVIDIA, bu kez de oyunların grafik detayların gerçek zamanlı ışık izleme özelliği kazandırmayı başardı.

NVIDIA'nın Ray Tracing destekli RTX ekran kartlarını pazara sunmasının ardından da Battlefield V, Metro: Exodus, Control, Call of Duty: Modern Warfare, Shadow of the Tomb Raider ve Wolfenstein: Youngblood gibi önemli yapımlar Ray Tracing desteğiyle beraber piyasaya çıktı. Yeni dönemde de daha fazla ışın izleme teknolojisini destekleyecek oyunlar göreceğiz, hatta bundan sonraki tüm oyunlarda bu özellik standartlaşacak. Öyle ki, gerek PlayStation gerek Xbox cephesinden gelecek yeni oyun konsollarında da RTX desteği olacak.

Hal böyleyken elbette NVIDIA'nın bu teknolojisini geliştiren yeni ekran kartlarının da piyasaya çıkacağını öngörmek zor değil. Özellikle bir de AMD'nin 2020 yılının ortasında "NVIDIA katili" olarak nitelendirilen ekran karlarını tanıtacağı bilinirken. NVIDIA cephesinden AMD'ye cevap ise GeForce RTX 30 serisi olacak.

Gelen yeni bilgilere göre NVIDIA, Computex 2020'de yeni RTX 30 ailesini tanıtacak. İlk etapta RTX 3080 ve RTX 3070 ekran kartlarını tanıtacak olan NVIDIA, daha sonradan da orta segmente özel RTX 3060 ekran kartını piyasaya sürecek. RTX 30 serisinde yeni bir mimariye geçecek olan NVIDIA, Turing'den sonra Amper mimarisini deneyecek. Amper mimarisi ile 7nm fabrikasyon süreci ile hazırlanacak olan GPU'lar, daha düşük güç tüketimine ve daha yüksek performansa odaklandırken, öte yandan elbette daha iyi bir ışın izleme deneyimi sunacaklar.

NVIDIA cephesinden gelen bu haberler oldukça sevindirici. Ancak önce mart ayında NVIDIA'nın yeni 7nm Amper mimarisini tanıtmasını beklememiz gerekiyor. Elbette bu arada AMD'nin de yeni "NVIDIA katili" olarak adlandırılan ekran kartlarını göreceğiz.