Microsoft'un Google Chrome ve Mozilla Firefox için geliştirdiği Windows Defender Uygulama Koruması eklentisi, test aşamasına girdi. Eklenti, kurumsal amaçlar için kullanılan kişisel bilgisayarları daha iyi koruma amacıyla geliştirildi.

Daha önce sadece Microsoft Edge'e özel olan bu özellik, kurumsal yöneticilerin güvenilen internet sayfaları listesinde bulunmayan web sayfalarını sanal bir alanda açarak kurumsal PC'leri güvende tutuyordu. Bu şekilde kötü niyetli internet sitelerinde bulunan zararlıların şirketin sistemine girmesininin önlenmesi amaçlanıyor.

Uzantı söz konusu tarayıcıların eklenti mağazalarından indirilebiliyor ancak Microsoft Edge'in yardımı olmadan kullanılamıyor. Eklentiyi yükledikten sonra güvenilir internet sayfaları listenizde olmayan bir linke tıklarsanız söz konusu link yalıtılmış bir Edge oturumunda açılıyor. Bununla birlikte, yalıtılmış oturumda tıkladığınız herhangi bir bağlantının güvenilir internet sayfası listenizde bulunması hâlinde söz konusu sayfa varsayılan internet tarayıcınızda açılıyor.

Bu özelliği kullanmak için Microsoft Mağazası'ndaki Windows Defender Companion uygulamasının yanı sıra varsayılan tarayıcınıza yönelik Windows Defender uzantısını da yüklemeniz gerekiyor. Microsoft tarafından yayınlanan özellik hâlâ test aşamasında olduğundan şu an için yalnızca Microsoft Insider programına dahil olan kullanıcılar özelliğe erişebiliyor. Test aşamasının tamamlanmasının ardından Windows Defender desteğinin tüm kullanıcılara yayınlanması bekleniyor.