Aranızda Microsoft'un dijital asistanı Cortana'yı kullanan var mı bilmiyoruz, ancak gördüğümüz kadarıyla özellikle ülkemizde Microsoft'un sanal asistanı pek trend halini alamadı. Microsoft, her ne kadar bir yandan Cortana için gerekli yatırımı yapmayı sürdürse de, öte yandan global çapta asistanın halinden pek de memnun olmayabilir. Zira işaretler bunu gösteriyor.

Windows Central yazarlarından Zac Bowden, twitter hesabından Microsoft'un Cortana uygulamasını önümüzdeki birkaç ay içinde sonlandırabileceğine ilişkin bir tweet atmış. Bowden'ın yazdığına göre Microsoft, önümüzdeki aylarda Cortana'yı Android platformunda yer alan Microsoft Launcher yazılımından kaldıracak. "Bu doğruysa, berbat bir haber!" diye durum karşısındaki tepkisini de dile getiren Bowden haklı çıkart mı bilinmez. Ancak bunun doğru çıkması, yine de Microsoft'un Cortana'yı sonlandıracağı anlamı taşımıyor.

Elbette büyük şirketlerin ne yapacağı her zaman kestirilemiyor. Dev şirketler bazen kaynakları bir başka yere aktarmak ve maliyetleri kısmak için böylesi bir hamlede bulunulurken, bazen ise bir anda kilidi vurabiliyorlar. Bekleyip göreceğiz.

Ancak Microsoft, Cortana'yı Android platformunda yer alan Microsoft Launcher uygulaması içeriğinden kaldırsa bile, dileyen kullanıcıların Microsoft Cortana'yı Android'de ayrı bir uygulama olarak bulabileceklerini de belirtelim.