Intel'in AMD ve NVIDIA arasına girerek CPU pazarından sonra GPU pazarında da yer edinmek istediğini ve bu konuda uzun zamandır çalıştığını biliyoruz. Bir süredir hakkında haberler aldığımız Intel'in gelecek ekran kartı, artık yavaş yavaş şekillenmeye başlıyor.

7 nm fabrikasyon sürecine sahip olacağı bilinen Intel Xe grafik kartı için yeni bir kod adı ortaya atılmış. VideoCardz'ın haberine göre Ponte Vecchio olarak isimlendirilen Intel Xe, bu ismi İtalya'daki ünlü bir taş köprüden alıyor.

Köprüye dikkat çeken Intel, bununla CPU ve GPU arasında PCIe 5.0 tabanlı Compute Express Link, CLX arabirimine göndermede bulurken, böylece üst seviye performans göstereceğinin de işaretini veriyor. Ultra yüksek önbellek ile yüksek bellek bant genişliği sunacak olan Intel Ponte Vecchio'nun şimdilik yalnızca kurumsal tarafa geleceği düşünülüyor.

Fakat Intel aynı zamanda oyun pazarına da girmek istiyor ve muhtemelen Intel Xe'yi oyun segmentinin iki kralı AMD ve NVIDIA'ya rakip olarak hazırlayacak. Ancak bununla ilgili net bilgi şimdilik yok.