Tablet pazarı özellikle 2012 – 2015 yılları arasında fazlasıyla hareketli olsa da, akıllı telefonların ekranlarının büyümesi ile ilgi büyük oranda kayboldu ve irili ufaklı pek çok marka tablet üretimini ya askıya aldı ya da operasyonlarının miktarını azalttı. Aktif kalmaya devam eden popüler markalar arasında ise Apple ve Samsung pazarı domine ederken, Huawei de bu alanda çalışmalarını sürdürüyor. Görünen o ki, Huawei önümüzdeki dönemde bu alanda vites yükseltecek. Huawei'nin üzerinde çalıştığı yeni tableti ise Premium seviyede olacak.

"Marx" kod adıyla sızan ve render görüntüleriyle de kendini gösteren yeni tabletin adı MatePad Pro. Özellikle geniş ekranı, altında yer alan klavyesi ve yanındaki M-Pen adı verilen kalemiyle beraber görünüm açısından Apple'ın iPad Pro'sunu andıran tabletin ne zaman hazır olacağına ilişkin resmi bir açıklama şimdilik yok.

Siyah ve beyaz şeklinde iki farklı renk seçeneğine sahip olacak şeklinde duran Huawei MatePad Pro'da stereo hoparlörlerin ve USC-C bağlantısının olacağı da söyleniyor. Tabletin teknik özelliklerine ilişkin şimdilik bir bilgi yok.