Alman hükümeti Volkswagen'in dizel suistimalini çok ciddiye aldı, bu yüzden geri çağırılmasına rağmen bu konuya kulak asmayan VW'lerin trafikten men edilmesi sürpriz olarak görülmemeli. Almanya'nın federal motorlu taşıt otoritesi KBA, Volkswagen Group dizel araç sahiplerini bu konuda uyardı.

Ancak bu Almanya çapında büyük bir sorun oluşturmayacak. Almanya'daki 2.46 milyon etkilenen dizel aracın yüzde 95'inin haziran ayına kadar geri çağrıldı ve sadece yüzde 0,6'sı sicil iptali ile karşı karşıya geldi.

Volkswagen, 2015 yılında, yalnızca test ortamlarında emisyonları azaltan bir takım cihazlar kullanarak testi geçti. Ancak yoldayken, araçlar yasal izinlerden çok daha salınım yapıyordu. VW, bu işin içinden çıkmak için donanım ve yazılım düzeltmeleri yaparak salınım düzeylerini yasal sınırlara indirmeyi başardı.

VW için şans Almanya'da yaver gitse de ABD'de durumlar karmaşık bir hal aldı. 2016'da KBA, üç farklı dizel motor için bir dizi yazılımla yapılacak düzeltmeyi onaylamış ve Almanya tarafı için işler kolay bir hal almıştı. ABD'de, mahkemeler Volkswagen'i karmaşık geri alımlar, para cezaları ve hem donanım hem de yazılım düzeltmelerine zorlamıştı. Şirket, ABD'de sadece 30 milyar dolar ceza ödemek zorunda kaldı.