Eğer belli bir yaşın üzerindeyseniz, yukarıda resmini gördüğünüz bilgisayar, hayatınızın bir döneminde mutlaka karşınıza çıkmıştır. ZX Spectrum, bilgisayarların evlerimize girdiği ilk dönemlerde, rakibi Commodore 64 ile birlikte rakipsiz görülüyordu. Bütün rekabet, bu iki bilgisayar arasında geçiyordu.

İşte bu bilgisayar, İngiliz bir mucit olan Clive Sinclair'in imzasını taşıyordu. Markasının Sinclair olmasının nedeni de buydu. Ancak Clive Sinclair'in karşımıza ilk çıkışı ZX Spectrum ile olmadı. 1972 yılında, Executive adını verdiği cep hesap makinesi, döneminin önemli cihazlarından biri olarak kabul edildi.

Tabii ki asıl ününü, ZX Spectrum ile kazandı. Öyle ki, bu küçük bilgisayar sayesinde, İngiltere kraliçesi tarafından şövalye bile ilan edildi.

Peki ama ZX Spectrum'un dönemi geride kaldıktan sonra, Clive Sinclair kazandığı servetle birlikte köşeye mi çekildi? Tabii ki hayır! Bir süre ortalarda görünmediği doğru ama 2010 yılında, kimsenin beklemediği yeni bir ürünle yine herkesi şaşırttı: Katlanabilen, katlandığında inanılmaz derecede küçük bir boyuta sahip olan, sıra dışı bir bisiklet. 

Sinclair'in bu bisikletle ne kadar para kazandığını bilemiyoruz. Ama hakkında söylenebilecek daha çok fazla şey olduğu kesin. Örneğin kendisi, aslında bir matematikçi. Bunun yanı sıra, poker oynamayı çok seviyor; hatta şampiyonlukları bile var.

Teknoloji ile bu kadar içli dışlı bir hayat geçirmesine rağmen, cep telefonlarını hiç ama hiç sevmiyor. Halen bir cep telefonuna sahip değil ve asla kullanmayacağını söylüyor. Bazı kaynaklara göre, internet konusunda da oldukça katı; kesinlikle internet kullanmıyor. Bu ilgin durum kendisine sorulduğunda, cep telefonu kullanmadığını onaylıyor; internet hakkında çok fazla konuşmak istemiyor. Tek açıklaması ise şu: "Hayat zaten çok karmaşık; çevremde daha fazla karmaşık şey görmek istemiyorum."