AMD, halihazırda Ryzen (ve sunucu tarafında Epyc) işlemcilere ve Navi GPU'lara güç veren Zen 2 mimarisinin halefi olan Zen 3 ile gelecek sene için hazırken, öte yandan Zen 4 için de kolları sıvamıştı. Yeni gelen bilgilere göre ise AMD, Zen 5 için de yeni bir ekip görevlendirmiş bile. Hatta öyle ki, Zen 4'ün ardından Zen 5 mimarisinin de tasarım aşaması başlamış.

AMD'nin Zen 3 tabanlı işlemcileri 7nm+ fabrikasyon sürecinin eseri olacak. Rafine edilmiş 7nm mimarisi ile göreceğimiz Zen 3'ün ardından gelecek olan Zen 4 için ise TSMC'nin 5 nm üretim tekniğiyle karşımıza çıkacağı düşünülüyor. Zen 5 için herhangi bir detay şimdilik yok, fakat AMD'nin bu platform için de bir tasarım ekibini görevlendirdiği biliniyor.

Zen 2 mimarisi 7nm üretim tekniğiyle beraber, Zen mimarisine kıyasla etkileyici bir performans göstermeyi başarmıştı. AMD, bu mimariyi gerek Ryzen gerek Epyc işlemcilerinin odağına koyarken, rafine edilmiş 7nm+ ile hazırladığı Zen 3 ile de performans artışını sürdürecek. Şimdilik bilinenlere göre Zen 3, Zen 2'ye göre yüzde 8 ila yüzde 10 arasında bir fark yaratacak.

Yeni Zen 3'lerin 2020'nin ikinci yarısında gelmesi beklenirken, spekülasyonlar tasarım aşamasında olan Zen 4 mimarisinin 2022, Zen 5 mimarisinin ise 2024 yılında piyasada olabileceğine işaret ediyor.