AMD, gerek Ryzen işlemcileri ile son tüketici tarafında, gerek Epyc işlemcileri ile sunucu tarafında önemli başarılara imza atıyor. Ryzen platformu ile özellikle oyun severleri kendinden memnun bırakan AMD, Epyc platformuyla ise veri merkezleri ve süper bilgisayar hazırlayan şirketlerin yardımına koşuyor. Bilindiği gibi süper bilgisayar üreticisi Cray'in yeni Archer 2 isimli süper bilgisayarında AMD'nin Epyc Rome işlemcileri kullanılacak. Peki, üzerinde tam 39.5 milyar transistör bulundurmasıyla özellşen AMD'nin 2'nci nesil Epyc platformu yakından bakıldığında nasıl görünüyor? Bunun cevabı bir forum kullanıcısı tarafından gelmiş.

Hardwareluxx.de isimli bir forumun kayıtlı üyesi OC_Burner tarafından mikroskopta görüntülenen AMD 2'inci nesil Epyc Rome işlemci, bu 39.5 milyar transistörün içeriğine nasıl dağıtıldığına da bir nevi ışık tutuyor.

Yalnızca işlemcinin IOD kalıbında (Input/Output Die), 416 mm karelik bir alanda 8.34 milyar transistör içeren Epyc Rome, sahip olduğu bu transistör sayısıyla Ryzen 3000'in aynı bölgesine göre çok daha fazla transistör sahibi. Ryzen 3000'de bu alan 125 mm kare ve burada 2.09 milyar transistör yer alıyor.

Öte yandan CCD ya da Compute Core Dies bölümünde ise 74 mm karelik bir alanda 3.9 milyar transistör bulunduran Epyc Rome, bununla Ryzen 3000 ile eş değer transistör sayısı sahibi. Ancak önemli bir bilgi: AMD 2. Nesil Epyc Rome işlemcide 8 adet Input/Output Die ve Compute Core Dies bölümü yer alıyor. Yani bu sayıları aslında 8 ile çarprabilirsiniz.